Redningsskøyten RS "Reidar von Koss" ble kontaktet i kveld (21. februar) kl 1920 av havnemyndighetene angående en russisk tråler som holdt på å synke i Neptunbukten i Båtsfjord.
Vi var da i gang med et dykk på ringnotbåten ”Harhaug I”. Redningskøyta avbrøt umiddelbart dykkingen og gikk til Neptunbukten.
Kl 1940 ankom redningskøyten Neptunbukten. Den russiske tråleren lå da med sterk babord slagside og det var fare for at den skulle kantre. Det var også uklart hvor mye vann den tok inn.
I samråd med Havnevakten i Båtsfjord ble det besluttet å strandsette tråleren ved å ”pushe” den opp i fjæren. Dette ble også godkjent av Kystverkets beredskapssentral da operasjonen var i gang.
Kl 2010 startet redningskøyta sammen med havnebåten ”Havna” å buksere tråleren opp i fjæren. Det viste seg å bli noe mer krevende enn først antatt siden havnen var islagt.
Men kl 2037 var den russiske tråleren så godt strandsatt som det lot seg gjøre.
Redningskøyten avventer nå til høyvann kl 0530 for å gi den en ekstra dytt lengre opp i fjæren. Det er ikke observert noe oljelekkasje fra den russiske tråleren.
Mvh
Mannskapet på RS ”Reidar von Koss”
Per Sigmund Henriksen, kokk/matros
Karl Evjen, styrmann
Kim Gøran Holthe Kåsa, maskonsjef
Christian Steimler Knudsen, skipsfører




Skriv din kommentar